środa, 31 sierpnia 2011

Wrzesień w gabinecie logopedycznym



Jak co roku we wrześniu rozpoczynam badania mowy naszych wychowanków. Celem badań jest wyłonienie dzieci wymagających opieki logopedycznej. Każdy przedszkolak spotka się ze mną w celu zdiagnozowania mowy i nie tylko. Badanie logopedyczne obejmuje:
• Orientacyjne badanie słuchu fizjologicznego
• Badanie sprawności artykulatorów
• Badanie płynności mowy
• Badanie nadawania i rozumienia mowy
• Badanie funkcji połykowej i oddechowej
• Badanie budowy aparatu artykulacyjnego (zgryz, wędzidełko podjęzykowe, podniebienie)
• Badanie słuchu fonematycznego
W razie potrzeby logopeda kieruje dziecko na dodatkowe badania specjalistyczne (laryngologiczne, ortodontyczne, foniatryczne, psychologiczne).
Jak wygląda badanie?

Starsze dzieci 4,5,6 letnie spotykają się z logopedą w gabinecie i tam przeprowadzone zostanie badanie, polegające na rozmowie, nazywaniu ilustracji, odpowiadaniu na pytania, zabawie, liczeniu, układaniu puzzli i.t.p. Badanie przebiega w miłej atmosferze, nie jest dla dzieci bolesne i krępujące.
Każde dziecko ma wypełnioną kartę badania mowy, która stanowi dokument diagnozujący stan mowy, sprawność artykulatorów, słuch, rozumienie poleceń. Po zdiagnozowaniu dzieci zakwalifikowane zostaną na indywidualną terapię logopedyczną. Zajęcia indywidualne rozpoczną się w październiku, po wcześniejszym zapoznaniu rodziców z wynikami badań i wyrażeniu zgody na uczestnictwo dzieci w zajęciach.

Słów kilka o maluchach….

Kiedy 3 latki przejdą czas adaptacji, nabiorą pewności siebie i poczują się pewnie w nowym otoczeniu możemy zacząć badania. Choć tak naprawdę już od pierwszych dni mamy ze sobą kontakt w czasie codziennych zabaw i zajęć prowadzonych w ramach profilaktyki logopedycznej. Badania maluchów prowadzę w trakcie codziennych czynności, w czasie spontanicznych zabaw w sali lub na powietrzu. Na podstawie sporządzonych notatek diagnozuję mowę dzieci i w zależności od potrzeb po konsultacji z rodzicami i nauczycielami wspomagamy proces rozwoju mowy maluchów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz